Student Awards

National Science Foundation Graduate Fellowship

Michael Arnold
Ian Murray
Kyle Luck
Andy Mannix
Megan Beck
Hadallia Bergeron

Nathan Yoder
Tony Liang
Nikhita Mansukhani
Brian Kiraly
Shay Wallace
David Lam

Reagan Kinser
Tejas Shastry
Michael Geier
Eric Pozzi
William A. Gaviria Rojas
Nathan Bradshaw



Honorable Mention

Linda Guiney
Theodore Gao

Sarah Clark
Suyog Padgaonkar

Andrew Rowberg


National Defense Science and Engineering Graduate Fellowship

Michael Arnold
Mark Greene
Heather Arnold
Spencer Wells
Nathan Bradshaw

Nathan Yoder
Reagan Kinser
Amanda Walker
Megan Beck
Sam Amsterdam

David Comstock
Ian Murray
Ethan Secor
David Lam


NASA Space Technology Research Fellowship

Heather Arnold

Julian McMorrow

 



Ryan Fellowship

Qing Hua Wang
Albert Lipson
Sam Amsterdam

Tejas Shastry
Brian Kiraly
Xiaolong Liu

Spencer Wells
Ethan Secor



Hierarchical Materials Cluser Program Fellowship

Ken Everaerts
Laila Jaber-Ansari
Ted Seo
Deep Jariwala

Yujin Shin
Chris Ryder
Eric Pozzi
Linda Guiney

Andy Mannix
Sarah Clark
Sonal Rangnekar
Matthew Rahn



Terminal Year Fellowship

Alex Green
Albert Lipson
Spencer Wells

Qing Hua Wang
Michael Geier
Xiaolong Liu

Tony Liang
Ethan Secor



IBM PhD Fellowship

Norma Sosa

Justice Alaboson

 



IIN Outstanding Researcher Award

Tony Liang
Michael Geier

Deep Jariwala
Ethan Secor

Josh Wood
Joohoon Kang



Other Awards

APS Richard L. Greene Dissertation Award

  Deep Jariwala

ASM Chicago Regional Chapter Graduate Student Award

  Deep Jariwala

ASM Chicago Regional Chapter Carl Samans Undergraduate Award

  Rajan Kumar

AVS Dorothy M. and Earl S. Hoffman Scholarship

  Justice Alaboson
Nathan Guisinger


AVS Graduate Research Award

  Nathan Yoder
Rajiv Basu

AVS Morton M. Traum Surface Science Award

  Qing Hua Wang


AVS Nanometer Scale Science and Technology Division Graduate Student Award
  Qing Hua Wang
Justice Alaboson
Deep Jariwala


AVS Russel and Sigurd Varian Award

  Liam Pingree
Deep Jariwala

Biotechnology Training Program Fellowship

  Nikhita Mansukhani


Chicago Area Undergraduate Research Symposium, Top Oral Presentation
  Andrew Rowberg


Forbes 30 under 30

  Tejas Shastry
Michael Geier


Fulbright Fellow

  Andrew Rowberg



Gates Cambridge Scholarship

  Stephen Filippone



Gotaas Award

  Ryan Brock
Andrew Baluch


Graham Fellowship

  Nathan Guisinger


Hilliard Award for Leadership, Scholarship, and Service

  Ryan Brock
Norman Luu

Hilliard Award for Research and Design

  Cameron Kadleck
Theodore Gao

Hilliard Symposium, First Place Award

  Michael Arnold
Deep Jariwala

ICMR Apprentice Science Reporter Award

  David Comstock


IEEE DEIS Graduate Fellowship

  Deep Jariwala


ISEN Cluster Fellowship

  Sarah Clark
Suyog Padgaonkar


Meister Summer Research Grant

  Jianting He
Gregory Mulderink


MRS Graduate Student Silver Award

  Liam Pingree
Deep Jariwala
Joohoon Kang


MRSEC Fellow

  Qing Hua Wang



Nottingham Prize

  Nathan Guisinger



NSEC Outstanding Researcher Award

  Mike Walsh
Josh Kellar


NSERC Postgraduate Scholar

  Alex Green
Hadallia Bergeron

Society of Mexican American Engineers and Scientists Symposium, First Place Presentation
  Norma Sosa

SPIE Optics and Photonics Education Scholarship

  Deep Jariwala

TMS Electronic Materials Conference, Best Student Paper

  Nathan Yoder


Weertman Doctoral Fellowship

  Deep Jariwala